Variátor görgők beszerelése, típusai
Napjainkra egyre több féle gyártó kínálatában találjuk meg a variátor görgőket. Ezek a műanyag házba öntött aluminium vagy réz hüvelyek határozzák meg, milyen fordulatszámon dolgozzon a robogónk variováltója. A sok féle gyártó sok féle minőséget és sok féle típust készít. Léteznek egyszerű és olcsó, a leg különbféle színekben pompázó műanyag házzal készített görgők, önkenő műanyag házzal rendelkező görgők és olyanok is, amikhez a gyártó speciális zsírt ad azért, hogy még jobban működjön a váltó. Létezik forgásirányos és sima, vásárolhatunk "kocka" és kerek görgőket is.
Érdemes megvenni a drágábbat? Mi a különbség? Van egyáltalán különbség? Kiderítjük!
A közhiedelemmel ellentétben a variátor görgők nagy szerepet játszanak egy robogó életében. A rossz minőségű alkatrész meg tudja keseríteni a tulajdonos életét. Működésének gyengéi leginkább a nyári nagy melegben buknak ki, amikor a váltó össze-vissza dolgozik. Reggel elindítjuk a robogót és nagyon jól megy, a harmadik lámpás kereszteződéstől pedig "rolizni" kell a lábukkal, hogy fel tudjunk gyorsulni. Hová tűnt a reggeli erő? Valószínűleg sokan találkoztak már ilyen hibával, a hibát a legtöbb esetben a rossz minőségű görgő, ékszíj vagy kuplung okozhatja. Árukat tekintve a görgő a legolcsóbb alkatrész, amit elsőként meg kell próbálni kicserélni.
Hasonlóan feltűnő lehet, ha egy rosszabb minőségű görgőt cserélünk egy jobb minőségűre. Hiába a századra azonos görgő súly, mégis másképpen működik a robogó. Miért van ez? A kulcs szó a műanyag. Nem mindegy, milyen műanyag borítja a görgő külső felületét. Egy gyengébb minőségű műanyag lassabban tud gurulni a variátor ékpályáján, mint jobb minőségű társa. Ezért a váltási fordulatszám is megváltozik. A fentebbi hibát is a műanyag minőségére lehet visszavezetni, amikor is a görgők "feltapadnak" a variátorban. Megálláskor a variátornak alap helyzetbe kellene állnia azért, hogy az áttétel újból a lehető leg kisebb legyen. A feltapadt görgők ezt akadályozzák, a robogó ezért nem tud lendületesen elindulni. Sokan az erősebb kontraszt rugó beépítésétől várják a megoldást, ami részben működik is, ideig-óráig. Viszont az erősebb rugó jobban összenyomja az ékszíjat - feszesebben tartja -, így az erősebben surlódik a variátorhoz aminek a hatására a variátor még forróbb lesz. Tehát a megoldás ideiglenes, a hiba hamarosan újból jelentkezik.
A leírt problémák elkerülése végett csak magas minőségű görgőket javasolunk beépítésre, amik önkenő műanyag házat kaptak, esetleg speciális zsírral kell bekenni őket. Cégünk kizárólag e három gyártó görgőit javasolja, külön figyelmet szentelve a Dr. Pulley-nak:
- Malossi
- Dr. Pulley (Serie Pro és Speeds)
- Stage6 (speciális zsírral használandó)
A Malossi régi motoros a robogós világban, termékeire a magas minőség jellemző. Árait tekintve nem olcsó, részben a nevet, másod sorban a minőséget is meg kell fizetni. Görgőik önkenő műanyagot kaptak, beépítésük nem igényel odafigyelést. A kiszerelést a méret határozza meg, 6 ill. 8 db-os készletben kapható.
A Dr. Pulley a távol kelet nagy márkája, az európai piacra néhány évvel ezelőtt jutott be, a tuning robogósok nagy örömére. Az általuk gyártott alkatrészek drágák, a szállítási költség és a magas műszaki tartalom miatt is. Félni nem kell tőle, az alkatrészek messze menően felülmúlják európai társaikat. Aki tehát rászánja a pénzt, nem fog csalódni. A Dr. Pulley görgők más gyártóval ellentétben egyik oldalról nyitott, másik oldalról zárt kialakításúak, itt is látható, ők egy másik úton járnak. A forgásirányos görgők megfelelő beépítésére oda kell figyelni. Ne érintkezzen a variátor falával a görgő nyitott oldala, mert ez mindkét alkatrészt károsíthatja. A következő képeken megmutatjuk, hogyan építsed be úgy, hogy a variováltó és a görgő is a legtovább szolgálhassa a robogót és tulajdonosát:
A Dr. Pulley Serie Pro görgőcsalád beépítése még inkább odafigyelést igényel, hiszen a görgő itt nem kerek, hanem speciálisan kialakított éleket kapott. A doboz aljában találunk egy papírt, mely a görgő megfelelő beépítését mutatja be.
A Stage6 egy alig több, mint 10 éves robogó alkatrész gyártó, ám a fejlesztéseikbe jóval több pénzt fektetnek, mint az öregebb konkurens gyártók. Ezeknek a folyamatos nagy fejlesztésnek köszönhető, hogy a gyártó ilyen rövid idő alatt is egy fogalom lett a robogó tuningolók körében. Termékeik dizájnt és a minőséget képviselik, mindezt még elérhető áron. Görgőik nem forgásirányosak, a héjazat speciális műanyag, melyhez a gyártó a csomagolásban adja a megfelelő zsírt. Beépítés előtt a görgők külső felületét kell bekenni, így garantált a gyors váltás és a hosszú élettartam. Figyelem! Ne használjunk semmi féle egyéb zsírt a száraz variováltóval szerelt robogókhoz!
Kiszerelését tekintve az egyetlen gyártó, mely 3 db görgőt csomagol egy szettbe. Ezzel esélyt ad arra, hogy 3 könnyebb, 3 nehezebb súlyú görgőt tegyünk a variátorba. Amennyiben így használnánk a görgőket, úgy a váltóba felváltva kell betenni őket úgy, hogy az azonos görgők "Mercedes jel alakzatban" legyenek.
Figyelem! A gyártó előírásai szerint a különböző görgők súlyának eltérése maximum 0,5 gram lehet! Ellenkező esetben a variováltó és a görgő is károsodhat.
(A régebbi robogóknál előfordulnak zsíros variováltók, ezek hátulján található egy zsírfogó lemez, ami megakadályozza a zsír kifolyását. Az új típusokon ilyen már nincs, ezért nem szabad hagyományos gépzsírt használni.)
Érdekesség képpen a legtöbb robogó gyártó ügyel rá, hogy már gyárilag is jó minőségű görgőt adjon a robogóhoz. Általában Honda, Keeway és a Kymco is a csont színű önkenő műanyag héjazattal ellátott görgőket részesíti előnyben a robogóikban, míg az Aprilia, Yamaha, Piaggio, Gilera a fekete/sötét szürke esetleg kék színű önkenő görgőket használja. A Honda és a Kymco ráadásul kizárólag forgásirányosat épít be a robogóiba.
Jól látható tehát, hogy a robogó gyártók is a minőség felé hajlanak, amikor erről a kényes - sokak számára nem kimondottan fontos - alkatrészről van szó. A szóban forgó görgők üzletünkben már rég óta megvásárolhatóak. A prémium minőségű Dr. Pulley termékcsalád hamarosan online is elérhető lesz és megrendelhető webáruházunkból.
A robogókban használt gyári variátor görgők méretéről és a súlyokról ebben a cikkben olvashatsz.