Robogó kontrasztrugó hiba? Mi tud elromlani egy rugón?
Tuningolt és gyári robogóknál egyaránt előforduló hibalehetőség a kontrasztrugó gyengülése.
Mi történik, ha gyenge a kontrasztrugó?
Miért van szükség ennek a robogó alkatrésznek az időszakos cseréjére, ellenőrzésére?
Korábbi cikkeinkben elkezdtük részletesen vizsgálni a variátor alkatrészeit egyesével. A visszajelzések alapján úgy döntöttünk, olvasóink igényt tartanak a további variátoros cikkekre, így az megpróbálunk ennek eleget tenni.
Szóval, a kontrasztrugó... mert ez a helyes kifejezés rá. A nagyrugó, tolórugó még úgy-ahogy elfogadott, de sokan tévesen kuplungrugónak hívják, ami megtévesztő, hisz magában a kuplungban is vannak rugók. A kontrasztrugó tehát a hátsó szíjtárcsa és a kuplung között elhelyezkedő, határozottan nagy méretű rugó. Nehéz összenyomni, az tény, de enélkül az alkatrész nélkül veszettül csúszna a robogónk ékszíja.
Röviden a működéséről: Még az elején meg kell értenünk, hogy a kontrasztrugóról kizárólag a variátor görgővel egy mondatban érdemes beszélni, hisz a kettő úgy összefügg mint a yin és a yang. A kontrasztrugó feszesen tartja a szíjat, gyorsításkor a variátorgörgő pedig a centripetális erő miatt elmozdítja a variátort. Ez szíjáttétel változást fog előidézni, ami összenyomja a kontrasztrugót. Fontos megértenünk, hogy a görgők és a kontrasztrugó egymásnak ellen dolgoznak így extrém nehéz (50-es robogóban pl. 10g fölötti) görgőt ne párosítsunk pl. piros Malossi MHR kontrasztrugóval. Az összhang nagyjából meglesz, csak a hajtási veszteség lesz hatalmas, melegedni fog minden és erőteljesen kopni fog az ékszíj és természetesen a görgők is.
A rugó erősségét egy egyszerű szobamérlegen megmérhetjük: Tegyük a rugót a mérlegre és két tenyérrel nyomjuk össze addig a pontig, ahol a rugó már majdnem "felkoppan". Ekkor olvassuk le az értéket, gyári motoroknál ez körülbelül 23 kg (tudományosabban kb. ~230N). Fontos megjegyezni, hogy kontrasztrugóból többféle hossz létezik (ha típusidegen alkatrészt szerelünk be), azonban ha egy hosszabb és egy rövidebb rugót megmérünk melyeknek véletlenül épp ugyanakkora erő kell hogy összenyomódjanak, akkor is lehet némi különbség a váltási karakterisztikájukban. Más hosszúságú rugóknak másmilyen a rugóállandója, vagyis az összenyomás mértékének (út) és az ahhoz szükséges erőnek a jelleggörbéje.
Magyarországon tartja magát egy hiedelem ide s tova húsz éve, miszerint nehéz görgővel lassan gyorsul a robogó de magas a végsebessége, könnyű görgővel pedig egykerékre áll de csak 50-et megy. Reméljük, hogy aki a kontrasztrugó működését már átlátja, annak nem kell részleteznünk hogy ez miért nem igaz. A nép ezt valószínűleg a rally-ból merítette, ahol a rövid váltóval tényleg jobban gyorsultak az autók, mert az idő nagyobb hányadában tudták a motort az ideális fordulatszámon tartani. Robogónál nincs ilyen, ott EGYETLEN jó beállítás van, nincs más, azt az egyet kell megtalálni a szerelés, tuning alkalmával. Azzal az egy beállítással lesz a legjobb a gyorsulásunk és a végsebességünk is, természetesen az adott végáttételhez mérten, de ebbe most ne menjünk bele.
A robogó beállításánál tehát meg kell találni az egyensúlyt a rugó erőssége és a görgősúly között. Honnan lehet azt tudni -kérdezik-, hogy nehéz a variátor görgő? Onnan, hogy alacsony fordulaton vált a motor, és egyszerűen lomha. És mi van, ha csak a kontrasztrugó gyenge? A hatás ebben az esetben is hasonló, de az avatottak meg tudják különböztetni. Ha gyenge a kontrasztrugó, a motor menet közben, közepes tempónál gázadásra nagyon lomhán kezdi felvenni a fordulatot (de végül sikerül neki). Túl erős kontrasztrugónál épp az ellenkező a hatás, a motor gázadásra azonnal felveszi a fordulatot. De melyik fordulatot? Azt, amelyiket a görgő súlyával beállítottunk. De azt befolyásolja a kontrasztrugó, azt meg a görgő!...
... Ehhez kell a tapasztalat meg némi utána olvasás. Szerencsére a robogó tuning korai úttörői már letették kiindulási alapokat, így előre tudhatjuk, hogy motorunkban az adott alkatrésznek "körülbelül" milyennek kellene lennie. Például utcai sportkipufogóhoz és 70 cm3-s öntöttvas hengerhez általában jó kiindulási alap a 4.5 grammos görgő és a 28-33 kg közötti kontrasztrugó. Ezek a számok persze nagyon durva saccolások, de arra mindenképp jók, hogy ha beállítás ügyileg teljesen az erdőben vagyunk és végképp nincs ötletünk, hogy mitől nem jó a hangolás, akkor ezekből meríthetünk. Ideális esetben a motor, közepes tempójú menet közbeni gázadásra 0.5 ~ 1 másodperc alatt felveszi a megfelelő fordulatszámot, de ez sem aranyszabály, hisz függ a sebességtől, a karburátor méretétől, a kipufogó jellegétől, stb. Ha jól dolgoztunk, motorunk álló helyből való elindulástól egészen a végsebességig, többé-kevésbé egy fordulatszámon kell, hogy dolgozzon.
Egyet mindenképpen meg kell jegyezzünk: Robogó hajtás hangolásakor mindig először a görgő súlyát csökkentsük és ne a kontraszt rugót cseréljük ki erősebbre! Csak akkor cseréljük a rugót, ha görgővel már nem tudunk tovább emelni a fordulat számon, illetve érezhető az ékszíj megcsúszása. Utóbbival tuningolt robogó esetén találkozhatunk leginkább, gyári állapotú robogónál nem jellemző az ékszíj megcsúszása.
Rendes, tisztességes hangolást kizárólag jó állapotú alkatrészekkel lehet véghez vinni. Kopott görgőhöz ne próbáljuk meg megtalálni a megfelelő kontrasztrugót, hullámos variátort pedig ne akarjunk hézagolni szoruló szíjtárcsához. Ha már kontrasztrugót cserélünk, szánjunk kb. 10 percet a hátsó szíjtárcsa szétszerelésére és alapos karbantartására! Sokszor nem a kontraszt rugó gyengül el, hanem az ékszíjtárcsa szorul, esetleg megkopik a vezető nút a mobil tárcsában, ezért nem működik megfelelően a robogó. Az ékszíjtárcsával részletesebben egy következő cikkünkben fogunk foglalkozni.
Figyelem! A kontraszt rugó cseréjét, ellenőrzését a baleset veszély miatt nagyon körültekintően szabad csak elvégezni. A munkához speciális célszerszám, vagy ütve kulcs szükséges. Ha még nem csináltunk ilyet, inkább bízzuk szakemberre a hátsó variátor szétszedését. Valószínűleg egy kis apró pénzért szétszedi nekünk, és így esélyt sem adunk arra, hogy a saját fogunk bánja a próbálkozásunkat. ;)