Kínai robogók Mikuni VM16 karburátor cseréje Dellorto 17,5-re. - Lépésről-lépésre.
Tuningolni szeretném kicsit a robogót, mit, miket javasoltok? Kicsit menjen jobban, az sem hátrány, ha nem fogyasztana többet, mint most.
Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket szegeznek nekünk néha üzletünkben a vevőink. Kipufogó csere, variátor, kuplung, membrán csere? Kezdjük el a karbival! Lássuk mit, hogyan illik csinálni.
Sokan a mai napig tarják a frontot robogó tuning terén. Ha nem is olyan mértékben, mint 10 évvel ezelőtt, de napjainkban is beesik egyszer-egyszer robogó tuning. Természetesen a nagy átlag mostanában - jogosan - megelégszik az 50 ccm-es hengerrel, sport kipufogóval, esetleg egy öntöttvas 70 ccm-es hengert vállalnak be még ráadásképpen. Annyi bizonyos, hogy a mostani tuningolók nem szeretnének annyit költeni a robogóra, jobban átgondolják azt, mit is szeretnének valójában. Régebben sok esetben túl nagy mértékben tuningoltak robogókat, melyek közúton szinte használhatatlanok voltak. 6-8000-es fordulaton nyitó kuplung, üvöltő kipufogó, 8-10 literes fogyasztás? Annyi biztos, nem kimondottan országúti, városi felhasználásra használható robogók ezek.
Cikkünkben az egyszerűbb, utcán is használhatóbb tuningolást teszi célkeresztbe. Segítünk, hogyan, miként lehet kicserélni a gyári kipufogót a robogón, hogyan cserélj variátort, kuplungot, ékszíjat, de azt is, hogyan tudod szakszerűen kicserélni a kínai robogókon használatos Mikuni porlasztót, a nálánál jobb, üzemanyag takarékosabb és megbízhatóbb olasz Dellorto társára.
Utóbbival kezdjük is el a cikkeinket. Lépésenként, fotókkal illusztrálva bemutatjuk mit, hogyan csinálj egy karburátor cserénél:
- Hol is van a karburátor?
- Szereljük le a robogóról, de hogyan?
- Benzin leengedés, gázbowden kiakasztás...
- Ismerkedés az új porlasztóval. Mi van benne? Nézzük meg!
- Gázbowden, szivató bowden felszerelése.
- Tegyük helyére az új karburátort!
- Benzincső, vákuumcső, olajcső felhelyezése.
- Karburátor behangolása.
- Tegyük vissza a lebontott alkatrészeket(légszűrő, ülés, idomok).
- Pattanjunk robogóra, avagy a tesztkör.
- Gyertyakép ellenőrzése
- Boldogság vagy újabb hangolás?
- ...
A cikkben egy Motowell Crogen RS robogót tuningolunk, ezen a robogón cseréltük ki a karburátort. Természetesen más robogó esetében is szinte ugyan ez a sorrend, legyen az Keeway, Motorro, Linea, Rieju vagy egyéb kínai gyártmány.
Ezeknek a robogóknak a nagy előnye, hogy viszonylag könnyen és gyorsan lehet szerelni őket. Egyes olasz robogók esetén a teljes blokkot ki kell venni a vázból, hogy egyáltalán megtaláljuk a karburátort(Pl. Aprilia Scarabeo).
Kezdés képpen szedjük ki a robogóból az ülést. Ehhez el kell távolítani a rögzítő csavarokat és már ki is tudjuk venni a helyéről ha felfelé mozdítjuk. Ekkor már láthatóvá is válik a karburátor.
Ahhoz, hogy a porlasztót kiszereljük, elsőként le kell szerelni a levegő szűrőt a robogóról, amit 2 csavarral rögzítettek a variátor deklihez, illetve egy bilincs rögzíti a karburátorhoz a légszűrő csonknál. Ezután a műszaki csöveket(benzin, vákuum, olaj) kell lehúzni a karburátorról. A benzincsövet mi csőszorító fogóval szorítottuk el, hogy a lehető leg kevesebb üzemanyag folyjon csak ki a csőből. Ha a robogó benzincsapja megfelelően működik, akkor csak annyi üzemanyag fog kifolyni, amennyi a csőben van. Ha a cső lehúzásakor a benzin folyás nem szűnik meg, akkor számolhatunk egy úgy vákuumos üzemanyag csap beépítésével is.
Ha a csöveket lehúztuk, meg kell lazítani a szívócsonk bilincset és az automata szivató elektromos csatlakozóját is szét kell húzni. Ekkor már csak egy lépésnyire vagyunk attól, hogy a karburátort kivegyünk a helyéről. Le kell vennünk a karburátor fedelet, ezzel együtt a súber tolattyú is ki fog jönni.
Következő lépésként a gázbowdenről le kell venni súbert, a rugót és a fedelet is. Ez könnyedén kivitelezhető, csupán a rugót kell össze nyomni és ki kell akasztani a súber aljából a bowden diót. Ezután már csak le kell húzni a bowdenről mindent.
Elkezdődhet az új porlasztó felszerelése. Esetünkben egy 17,5-es Dellorto karburátort kellett felszerelni a robogóra. A Mikuni porlasztókhoz fordított gázbowden(az állító csavar a bowdenen van, nem a karburátor fedélen) tartozik, ezért mi a Dellorto PHVA TS típusú porlasztóját javasoljuk felszerelésre. Ezek ugyan úgy, ahogyan a gyári karburátorok automata szivatóval szerelhetőek, de akár manuális szivató is rászerelhető, ahogyan esetünkben is történt. A robogó eredeti gyári automata szivatóját nem fogjuk tudni felszerelni az új Dellorto karburátorra, erre jó alternatíva lehet például a Motoforce elektromos szivatója.
Ez a 17,5 mm-es karburátor egy Malossi Sport vagy egy DR Evo öntött vas 70 ccm-es henger mellett is megállja a helyét. A gyári 50 ccm-es robogóhoz általánosságban elegendő egy 65 esetleg 70 méretű főfóvóka. Ettől nagyobb a leg ritkább esetben szokott kelleni, kivéve, ha a légszűrő ház bemeneti levegő csöve nagyobb, mint 14 mm.
Fontos megjegyezni, hogy a megvásárolható karburátorok nincsenek beállítva, a fúvókák is a legtöbb esetben vagy túl nagyok, vagy túl kicsik. A leg ritkább esetben fordul elő, hogy egy robogó új porlasztó felszerelése után tökéletesen működik. Ha a fúvókák jók is, az alapjárati és az alapjárati keverék csavart biztosan be kell állítani, rosszabb esetben még a súber tű állásán is szükséges állítani(még rosszabb esetben tűt cserélni).
Az új porlasztót felszerelés előtt mindig szét kell szedni! Le kell ellenőrizni a fúvókák méretét, szükség esetén kicserélni a hengerhez, kipufogóhoz, légszűrőhöz használatos méretűre. Az úszó szintet is le kell ellenőrizni, nagyon ritkán, de előfordulhat, hogy az új karburátorban nem működik jól a tűszelep. A porlasztót fordítsuk fejjel lefelé, az úszónak párhuzamosan kell futni a karburátor házzal(azzal a résszel, ahová az úszó házat rögzítjük fel). Az állító csavarokat is állítsuk alap helyzetbe, ezeken felszerelés után úgy is kell majd állítani. Az alapjárat állító csavart - amelyik vízszintesen áll) teljesen tekerjük ki( a tolattyú a leg alsó állásba kerüljön), az alapjárati keverék állító csavart a teljes betekerés után tekerjük ki 1-1,5 fordulatot.
A beszerelés első lépése, hogy a gázbowdent be kell akasztani a súber tolattyúba. A kevésbé hozzá értők számára talán ez a leg nehezebb része a dolognak. A súber tű behelyezése után a fehér színű tű rögzítőt helyezzük a tolattyúba. Ügyeljünk rá, hogy a megfelelő pozícióban legyen! A tolattyút csak egy féle képpen lehet bele tenni a porlasztóba, ne erőltessük feszegessük!
Ha ezzel megvagyunk, akkor a karburátorra fel lehet csavarozni a súber fedelet.
Következő lépésként a szívócsonkba vissza nyomhatjuk az új karburátort. Ellenőrizzük le, hogy a karburátoron kialakított kis nút a szívócsonk megfelelő nútjába essen! Ezek után a rögzítő bilincs csavarját húzzuk is meg.
Tegyük fel a benzin, a vákuum és az olaj csövet a megfelelő helyekre. Az olaj csövet a leg kisebb réz csonkra, a vákuumot a porlasztó szívócsonk felőli végére, a benzin csövet pedig a tetejére, a szivató melletti csonkra. A csöveket lecsúszás ellen rögzítsük megfelelő méretű bilinccsel, esetleg használhatunk vékony kábel kötegelőt is. Az olajcső csatlakozó csonk mellett találunk 2 db csonkot, ez a porlasztó fűtés csonk, ezeket nem szükséges bekötni. Egyes víz hűtéses robogóknál a hűtő folyadékot bele keringetik a karburátor házba, ezzel elérhető, hogy az automata szivató hamarabb bemelegedjen. Ehhez olyan hengerfejnek kell lennie a robogón, amin van 2 db réz csonk. Esetünkben ezek nem kerülnek bekötésre, így szabadon hagyjuk. Esetleg egy rövidke műszaki csővel össze köthetjük őket, hogy a furatba ne menjen bele szennyeződés.
Vissza szerelhetjük a légszűrő házat a helyére. A karburátornál a bilincset tegyük fel, a légszűrőház a rögzítő csavarokat húzzuk meg.
A gázbowden holt játékot állítsuk be. Soha ne állítsuk túl kicsire, mert balesetet okozhat!
Ha manuális szivatót alkalmazunk, akkor a bowdent szépen vezessük el, a megfelelő szivató bowden holt játékot állítsuk be.
Állítsuk be az alapjárati csavarral az alapjáratot. Figyelem! Soha nem a gázbowdennel állítjuk az alapjáratot!
Az ülés vissza szerelése előtt próbáljuk meg beindítani a robogót. Ha mindent jól csináltunk, akkor néhány másodperc elteltével (az úszó háznak meg kell telnie üzemanyaggal) már ketyeg is a robogónk. Ha minden jól működik, megfelelő az alapjárat és az alapjárati levegő mennyisége is megfelelőnek tűnik, akkor az ülést is szereljük vissza.
Következhet a teszt kör. Próbáljunk ki több féle gázállást a próba út alkalmával. Óvatosan motorozzunk, egy esetlegesen rosszul megválasztott főfúvóka miatt tönkre tehetjük a robogó hengerét! Mindig a nagyobb fúvókától haladunk a kisebb felé hangoláskor! Ha érzetre már jól működik a robogó, azaz nem tapasztalunk dadogást vagy torpanást, akkor ellenőrizzük a gyertyát is. Az elektródának szép "őz barna" színűnek kell lennie. Ekkor tökéletes az égés a hengerben. Ha fekete akkor sokat kap, azaz túl nagy a fúvóka, ha fehér, esetleg szürke színű, akkor kevés üzemanyagot kap, tehát kicsi a fúvóka. Utóbbi állapotban szokott megragadni a robogó, tehát oda kell figyelni mit mutat a gyertya kép.
Bízunk benne, hogy sokaknak segít ez a kis cikk abban, hogyan is tudja lecserélni szakszerűen a robogó karburátorát egy minőségibb darabra.